PÁNEVNÍ DNO Pánevní dno představuje jakýsi trychtýřovitý útvar tvořený svaly a vazivem, jejichž vlákna se rozbíhají do všech směrů. Svaly pánevního dna se rozkládají mezi stydkou kostí, kostrčí a hrboly sedacích kostí na spodině pánevního kruhu. Pánevní dno se skládá ze tří svalových vrstev, anatomicky rozdělených do dvou skupin, které leží nad sebou a mají dohromady přibližně tloušťku ženské dlaně.
Svaly pánevního dna jsou uspořádány ve vrstvách tak, že svalová vlákna hluboké vrstvy probíhají podélně - odpředu dozadu, vlákna střední vrstvy jdou napříč pánví a vlákna vnější vrstvy opět probíhají podélně od kostrče ke stydké kosti. V oblasti hráze, středu pánevního kruhu, se svalová vlákna zhušťují a vytvářejí jakýsi „ opěrný kříž", který zajišťuje především pružnost a pevnost svalů. Právě pružnost je důležitá při podpoře všech vnitřních orgánů u sebemenšího otřesu těla, který vzniká třeba i při pomalé chůzi. 
Jelikož se v oblasti pánevního dna v těsné blízkosti setkává více složitých orgánových systémů (konec trávicí soustavy, dolní část močových cest, pohlavní orgány), má složitou strukturu anatomie.
-
Pánevní bránice (diafragma pelvis): nejhlubší a nejvnitřnější svalová vrstva, má rozhodující vliv pro oporu i nosnost vnitřních orgánů a značný vliv na statiku těla.
-
Bránice močového a pohlavního ústrojí (diafragma urogenitale): střední svalová vrstva svěračů konečníku, pochvy a močové trubice; povrchová vrstva, která se nachází přímo pod povrchem kůže na vnější straně, je tvořena svěrači a svaly zevních pohlavních orgánů.
Pánevní dno, jeden z nejdůkladněji provázeného a funkčního svalového systému, nám zespodu v těle podpírá vnitřní orgány. Zajišťuje tak správnou polohu všech systémů uvnitř dutiny břišní i pánevní a následně jejich důležitou funkci. Další neméně významnou funkcí pánevního dna je stabilizační funkce těla a následná podpora stabilizace bederní části páteře. Proto pánevní dno řadíme taktéž do systému stabilizačního svalstva - podsystému posturální stabilizace - CORE.
PÁNEVNÍ DNO JAKO SOUČÁST CORE
Pro správné držení těla a aktivaci svalů středu těla hraje významnou roli zapojení CORE - podsystému posturální stabilizace. V nejužším fitness pojetí se CORE skládá ze čtyř částí lidského těla:
-
bránice (diafragma)
-
příčného svalu břišního (m.transversus abdominis)
-
hlubokých svalů podél páteře (mm.multifidi)
-
pánevního dna (diafragma pelvis)
Pokud je pánev v neutrální poloze (spolu s páteří) - pánev není ani vysazená ani podsazená – pak je zapojení systému svalstva pánevního dna nejúčinnější a nejefektivnější. Jen tak plní dostatečně svoji funkci podpory a stabilizace.
Při aktivaci CORE, ať již přes pánevní dno či bránici, dojde ke zpevnění břišního svalstva, svalů podél páteře, pánevního dna a bránice. Přičemž bránice, sval nádechový, nám dopomáhá k dokonalému zapojení funkce hlubokého stabilizačního systému páteře správným dýcháním. Ke správnému zapojení CORE a pochopení funkce tohoto systému je pro začátek vhodné použít některá z cvičení z Pilates Institute© pod odborným vedením instruktorů či osobních trenérů této metody.
Cvičením a pozdějším zapojením aktivace CORE při každodenních činnostech se naučíme správně dýchat a odstraníme vadné držení těla. Aktivací pánevního dna se tak zbavíme obtíží inkontinence a přestanou nás bolet záda. Správné držení těla a dýchání jsou tedy spolu úzce spjaty a jejich správnou funkci získáme zapojením hlubokého stabilizačního systému.
Správným zapojením svalů pánevního kruhu s následnou aktivací hlubokých svalů středu těla předcházíme bolestem zad, vadnému držení těla a dalším zdravotním obtížím spojených se špatnou aktivací podsystému posturální stability - CORE. Nesmíme v žádném případě opomenout zapojení CORE v našich každodenních aktivitách, ať už při vycházce, cestě do zaměstnání, či při stání ve frontě v supermarketu. Jen tak budeme svému tělu dopřávat i aktivní relaxaci.
Mgr. Daniel Muller – www.danielmuller.cz
Majitel Studia Pilates Clinic Praha – www.pilatesclinic.cz
Master lektor Pilates Institute ČR – www.pilatesinstitute.cz
Master lektor BOSU
lektor vzdělávacího institutu FACE CZECH ACADEMY