Již potřetí se podařilo Janě Čermákové-Havrdové a Vašku Krejčíku ve spolupráci s firmou Nike uspořádat tak jedinečnou akci jakou je aerobik maraton. Opět nám nabídli možnost zacvičit si s nejlepšími českými instruktory a přitom si zasoutěžit o skvělé ceny. Propásli jste ji? Nyní máte možnost si přečíst, jak maraton probíhal, protože my jste u této akce nemohli chybět.
Již od 8.30 probíhala prezence účastníků, což rozhodně nebyla maličkost, protože každoročně se maratonu účastní kolem tří stovek cvičících. Bylo nutné je seřadit tak, aby měli při cvičení dostatek místa a chvíli před desátou se již mohlo začít. Zahájení měla na starost Magda Nikodémová, která pak provázela vlastně celý 7-hodinový maraton. Seznámila nás s programem, instruktory, sponzory a tím neméně důležitým bylo představení poroty, která hodnotila cvičící, aby z nich pak vybrala vítěze III. Pražského Nike Aerobik Maratonu.
Co se to vlastně při takovém maratonu hodnotí? Samozřejmě vytrvalost - zda-li je soutěžící schopen celých 50 min udržet tepmo cvičení, technika cvičení - to zejména správné držení těla, vedené pohyby horních končetin, došlapování na paty (dle obecných zásad bezpečného a zdravotně nezávadného pohybu), také to je výraz - vyjádření radosti a potěšení z pohybu, schopnost zachycení a provedení předváděné choreografie - reakce na cueing, schopnost spojování jednotlivých pohybů, koordinace pohybů horních a dolních končetin, také schopnost pohybového vyjádření hudby - reakce na určitý druh hudby, a v neposlední řadě to je celkový dojem - příjemný, energický projev, a jako doplněk k hodnocení síla a flexibilita - vyžaduje se síla a vytrvalost přiměřená zdatnému cvičenci, nikoliv však vrcholovému sportovci; negativně bylo hodnoceno pouze výraznější oslabení některých svalových skupin. Členy poroty byly letos Helena Jarkovská, Barbora Grafnertová, Jitka Polášková, Bohunka Řešátková, Hana Šulcová, Zdena Vitáková a Dagmar Zitová.
A kdo z instruktorů letos poctil maraton svou přítomností? Již tradičně Vašek Krejčík, Radka a David Hufovi, Jitka Perutková, nechyběla trojka Jakud Strakoš, David Holzer a Vladimír Valouch, dále Radka Hamáčková, Yemi Akinyeme Dele a samozřejmě Olga Šípková.
Doprovodný program měla na starosti bratislavská skupina Fredie´s Dance Group, která se v rámci Nike Fashion Show představila hned v úvodu a navodila skvělou atmosféru. To už bylo 5 min po desáté a na vyvýšeném podiu se představil Vašek Krejčík se svým Crazy Dance. Těžko říct, zda mu připadla lehká či těžká úloha - rozehřát lidi, rozhýbat je a připravit k sedmi hodinám cvičení. Ale soutěžící byli plni energie a s chutí se do sestavy zakousli a nutno říct, že jim to šlo jak po másle. Porotci začali obcházet sál a vybírat ty nejlepší, nezáviděníhodná úloha - dobří byli opravdu všichni.
Po Vaškovi přišla změna v podobě Double Knockoutu Davida a Radky Hufových - Cardio Kickbox aerobik. Kdo ještě nezkusil tento nový druh cvičení, asi mu zpočátku nebylo do smíchu, ale po několika taktech hudby a po pár základních pohybech se do kickboxu dostali opravdu všichni.
David a Radka nás ještě pozvali do pražského fitcentra
Factory Pro, které 16.-18.03.2001 oslaví své 2. narozeniny (viz akce), a už tu byla
Hanka Kynychová se svým Latino aerobikem. To byla změna - z rozvášných bojovníků se stali latinskoameričtí tanečníci, ovládající nejen mambo, ragge, ale i sambu či flamengo.
Hodina uběhla, než se všichni stačili vzpamatovat, byla tu Jitka Perutková již tradičně se svým funky - Easy-funky-cool, která uzavírala první polovinu aerobik maratonu. Přestávku vyplnila svým doprovodným programem barmanská show Zanzibar, Nike Fashion Show a taneční skupina Fredie´s Dance Group a přestávku ukončil skvělý aerobikový juniorský team 8-10 let Akademie aerobiku Factory Pro D. a R. Hufových.
Ve 14.00 začala druhá část vyhlášením 40 postupujích (mezi nimi i 5 mužů), kteří budou v semifinále bojovat o prvních 10 míst. Ale necvičili samozřejmě jenom oni, každý, kdo měl chuť (jakože jich byla převážná většina - vlastně všichni), se pustil do
Maximálního nasazení trojice Strakoš, Holzer, Valouch. Sice v úvodu slíbili, že o nic náročného nepůjde, pouze o základní aerobikové kroky, ale podařilo se jim pořádně zamotat hlavu skoro všem.
V podobném stylu nastoupila i Radka Hamáčková se svým Explosion aerobikem. Přestože to byla již 6. hodina, podařilo se jí roztancovat a rozhopsat celý dav a to vlastně téměř beze slov, pouze pomocí cuingu a občasného hvizdu pro ni tak typického. V 15.50 se na podiu objevil Yemi A.D. se 4 členy své taneční skupiny a společně nám představili svou Culture - se třemi částmi: afro, aerobik ("Čarodějncie") a karate. Pro každou část měli jinou barvu oblečení (černá, červená, bílá) a cvičící nevěřili tomu, co sami všechno dokážou, rození tanečníci, kteří nejsou k zastavení. To ale bylo potřeba, protože už se blížila 17.hodina a s ní vyhlášení ankety Electrolux Instruktor roku 2000 (
výsledky si můžete přečíst zde) a výsledků semifinále. 10 finalistů se rozestoupilo před podiem a už vběhla na podium nejoblíbenější instruktorka roku 2000, Olga Šípková. Byla to poslední hodina celého maratonu, člověk by řekl, že všichni již budou u konce svých sil, ale Olze se podařilo dokázat všem, že by ještě jeden takový aerobikový maraton absolvovat klidně mohli.
Chvíli před vyhlášením výsledků maratonu se nám ještě naposledy předvedla Fredie´s Dance Group a již na podium nastupovala porota s hodnocením soutěžících. Karty s hodnocením jednotlivých soutěžících byly označeny od jedničky po desátku, kdo získal nejméně bodů vyhrál. Letos se vítězem stala Kateřina Protivínská.
Umístění dalších desíti si můžete přečíst zde. V závěru aerobik maratonu nechybí poděkování všem - instruktorům, porotcům,divákům, sponzorům, soutěžícím, pořadatelům...rozloučení a konec..a příští rok opět na shledanou.
Byli jste také při tom? Zúčastnili jste se jako diváci či jako soutěžící? Jak se Vám maraton líbil? Jaké jsou Vaše dojmy, postřehy, zážitky? Napište nám, podělte se o Vaše zkušenosti s ostatními.