Zdroj: #skip

Soutěž Miss České republiky – přehlídka dívek s podváhou

Jak se vám líbí letošní miss? Povzdechly jste si, že takhle krásně štíhlé asi nikdy nebudete? Ničeho nelitujte – získat optimální míry pro soutěž krásy stojí často velkou námahu, nervy i odříkání a navíc spousta dívek ve finále soutěže miss splňuje kritéria pro diagnózu mentální anorexie.
Pravidelná čtvrteční příloha Hospodářských novin Zdraví přinesla minulý týden velmi zajímavý článek od odborníka na poruchy příjmu potravy F.D.Krcha. Lékař v tomto článku upozorňuje na to, že po každé volbě miss přibývá na psychiatrii počet pacientek, které touží být stejně vyhublé jako „missky“.
Současný módní, dietní a potravinářský průmysl ženám vnucuje ideál vychrtlosti a narušuje tak sebevědomí statisícům mladých žen. “Šedesát procent českých středoškolaček není spokojeno se svojí tělesnou váhou, padesát procent si přeje zhubnout, každá dvacátá mladá dívka trpí bulimií, nejméně čtyři procenta čtrnáctiletých děvčat zkoušejí ve strachu z tloušťky zvracet a desetitisíce dospělých žen se bojí přestat kouřit nebo přestat s nevhodnými dietami jen proto, že mají strach z tloušťky“, píše autor článku.
Podle indexu tělesné hmotnosti BMI (váha v kg děleno výška postavy v metrech na druhou) přesáhne každý rok na soutěži Miss ČR několik dívek indexu 17,5 (hmotnosti o 15% nižší, než je norma odpovídající věku a výšce), což je hranice pro mentální anorexii. Odborník ale dodává, že povzbuzujícím faktem je, že letošní soutěž vyhrály ty „nejtlustší“ – BMI letošní miss Lucie Váchové – 18,5 - odpovídá spodní hranici normy. Vítězka soutěže v roce 2000 Michaela Salačová však měl BMI 16,8, takže by mohla být považována za anorektičku.
Jak tvrdí autor článku: „ to, co nekritické veřejnosti a některým médiím připadá krásné, je už známkou chorobnosti… veřejnosti je stále přesvědčivěji předkládán módní vzor, který je nejméně pro 90% populace prakticky nedostupný a jehož případné dosažení je spojeno se závažnými zdravotními riziky“.
Naše rada je jednoduchá - netrapte se touhou být extrémně štíhlé, je to zbytečná psychická i fyzická zátěž!
Co si myslíte vy? Napište nám svůj názor do listárny!

Index tělesné hmotnosti (BMI):
Příklad: Výška 164 cm, váha 59 kg:

59 / (1.64)2 = 21.9

norma - BMI 18-25
nadváha - BMI 25-30
I.stupeň nadváhy - BMI 30-35
II.stupeň nadváhy - BMI 35-40
III.stupeň nadváhy - BMI 40 a více

Zdroj: Hospodářské noviny 24.4.2003, příloha Zdraví


Získáno ze sekce články serveru aerobics.cz verze 0.99/2.00b/2002+0.25 (14.7.2020 6:25:15)