Zdroj: #skip

POWER YOGA

V minulém článku věnovaném józe jsme se zabývali především její historií a účinkům na náš organismus. Určitě jste již ale slyšeli a mnozí z vás možná i navštívili cvičení zvané POWER YOGA. V současné době je velmi populární a oblíbili si jI lidé po celém světě. Důvodem je skutečnost, že tento druh cvičení je určen opravdu pro každého. Pro ty, kteří mají některé zdravotní omezení, se nabízí celá řada modifikací cviků.

Power yogu můžeme cvičit z celé řady důvodů – abychom zůstali fit a zdraví, nebo abychom se zotavili po nemoci, pro zlepšení a zachování našeho nervového systému, pro zklidnění mysli… jak vidíte, yoga nabízí jak fyzické tak duševní výhody pro organismus. Lidé každého věku mohou při tomto cvičení také rozvíjet rovnováhu a koordinaci pohybů. Power yoga vychází z Hatha yogy, přebírá z ní většinu pozicí, zahrnuje stretching i posílení svalů. Nezaměřuje se však pouze na hlavní svalové skupiny, ale také na hluboké stabilizační svaly, které pomáhají udržet zdravé klouby a páteř. Kombinuje se zde cvičení s relaxačními technikami tak, aby se dosáhlo revitalizace těla a osvobození mysli od napětí, stresu a únavy. Naučíte se při ní cviky, které můžete bez obav sami provozovat např. doma.

Power yoga je skupinové cvičení, běžná lekce trvá cca 60 min a měla by obsahovat následující části:

  1. Soustředění – uvědomění si sama sebe, příprava mysli na lekci cvičení, zlepšení držení těla při sedu (zkřižmo příp. jakékoli jiné pohodlné pozici v sedu)
  2. Pozdrav slunci (Salute to the Sun) a jeho různé modifikace
  3. Pozice ve stoji – zlepšení krevního oběhu a dýchání, posílení svalů na nohou, rozvoj flexibility pánve a spodní části zad (především beder). Při pravidelném cvičení sílí a zlepší se pohyblivost kotníků, boků, kolen, ramen a krku. Součástí těchto pozic je i rovnováha, která pomáhá rozvíjet hlavně lehkost, sílu a pohotovost, ale také kontrolu těla, koordinaci a soustředěnost.
    Válečník (Warrior) 1, Válečník 2, Trojúhelník (Triangle), Válečník 3, Strom (Tree) atd.

  4. Pozice na zemi – zaměření na páteř, protažení spodní části zad, zlepšení pohyblivosti boků, posílení a rozvoj stability horní části těla
    Kočka (Cat), Twist, Upward-facing dog atd.

  5. Zklidnění – relaxace, na konci lekce je nutno uvolnit mentální i fyzické napětí, což postupně vede ke snížení krevního tlaku, omezeni rizika srdečních onemocnění, zlepšení kvality spánku, omezení migrén, bolesti hlavy, únavy … Většinou se závěrečná relaxace při ztlumeném osvětlení koná v lehu na zádech (tzv. Corpse Pose), se zavřenými oči, soustředíme se na dýchání (kdy nádech : výdech je v poměru 1:2).


Získáno ze sekce články serveru aerobics.cz verze 0.99/2.00b/2002+0.25 (23.1.2020 22:23:06)