Zdroj: #skip

Opět na téma poplatky za autorská práva

Dobrý den,
dnes mi volala paní ze společnosti INTERGRAM - prý jestli mám s nimi uzavřenou smlouvu - pokud používám jakékoliv zvukové záznamy jako veřejnou produkci (tzn. legálně zakoupené CD na aerobik, i třeba vlastní hudba) - tzn. hodiny aerobiku, víkendy s aerobikem apod. Jsem prý povinna této firmě platit za to, že jakoukoliv hudbu mohu během lekcí aerobiku apod. a cvičit na ni. Můžete mi prosím sdělit podrobněji informace, a přiblížit, jak se mám v tomto problému orientovat? Informace jsou dostupné na itnernetových stránkách této firmy: www.intergram.cz, potřebovala bych je však blíže vysvětlit a přiblížit běžné praxi cvičitelky. Informace budou jistě užitečné i pro ostatní cvičitelky.

Moc děkuji

V.

Naše odpověď:

Ahoj V.,
paní z Intergramu (příp. by mohl volat někdo z OSA) má v něčem pravdu. Záleží na tom, jestli ty sama jsi provozovatel nebo jsi jen někým "zaměstnávána". Abych ti to vysvětlila podrobněji: INTERGRAM zastupuje autorská práva interpretů písní (OSA autory textů a hudby) a oběma společnostem je nutno na základě registrace platit poptlatky za autorská práva. Na základě této registrace (kde se uvede např. počet předcvičovaných lekcí, návštěvnost hodin atd.) se vyměří jejich výše.
Toto se však vztahuje na provozovatele veřejné produkce (tedy i lekce aerobiku či lekci při víkendových akcích). Pokud si tedy ty sama organizuješ hodiny cvičení, víkendové či týdenní pobyty se cvičením, jsi povinna se u těchto společností přihlásit. Pokud pobyty organizuje někdo jiný, je to jeho povinnost.

Ve zkratce je tato problematika shrnuta ještě v článku http://www.aerobics.cz/clanky.asp?id=31#skip , třeba ti to trochu pomůže.

V případě dalších otázek se na mne klidně obrať. Přeji hodně sportovních úspěchů, s pozdravem

Katka

Ještě podotázka:

Ahoj Katko,

moc děkuji za brzkou a celkem jasnou odpověď, článek, na který jsi mě odkázala, jsem si přečetla, určitě mám ve věci podstatně jasněji (hlavně v tom, že zase budu muset odvádět další poplatky, ach jo...).

Jen se chci ještě zeptat na jednu věc: pochopila jsem to tedy tak, že musím platit OBĚMA společnostem - OSA i INTERGRAMU. Nebo jsem to pochopila špatně a stačí platit jen jedné z nich?

Děkuji moc

Ahoj, V.

...a naše odpověď:

Ahoj V.,
jsem ráda, že jsem ti trochu pomohla. Mou odpověď jsi pochopila správně. Bohužel je to v současné zařízeno tak blbě, že existují dvě společnosti, které vybírají poplatky za autorská práva - jedna pro "autoy", jedna pro "muzikanty". Je proto nutno platit oběma - Intergramu i Ose.

Naštěstí ty poplatky nejsou zas tak vysoké a je lepší mít to "legálně" vše v pořádku, než riskovat několikanásobně vyšší pokuty.

Měj se hezky a hodně štěstí.
Katka


Získáno ze sekce články serveru aerobics.cz verze 0.99/2.00b/2002+0.25 (18.2.2020 14:29:57)