Zdroj: #skip

Půst

Po dlouhé zimě je náš organismus natolik vyčerpaný, že snadno podlehne viróze, a proto je mnohdy zapotřebí přistoupit k jarní očistě. Ta nám pomůže nejen zbavit tělo škodlivých látek z přijímaných potravin, ale také přebytku stravy.

„Detoxifikace“ organismu může mít mnoho podob - volba často padá na tradiční jarní půst. Půst má na lidský organismus výrazný detoxifikační účinek. Pokud k němu nepřistoupíme a naše stravovací návyky nepatří mezi vzorové, znečištění organismu se může projevit problémy s hubnutím či např. zácpou (přičemž oba projevy spolu úzce souvisí).

Plné, zanesené tlusté střevo se stává zdrojem toxických látek, které mají špatný vliv na celý náš organismus. Po jeho pročištění dochází k určitému zrychlení metabolismu a ke zlepšení vstřebávání vitamínů a minerálů.

Nezapomínejme také, že hromadění toxinů v lymfatickém systému způsobuje akumulaci vody - je to dáno kyselým charakterem toxických látek. Pokud přehltíme náš organismus toxickým odpadem, budeme mít tedy  problémy se zadržováním vody. Dalším negativem je skutečnost, že toxiny jsou velmi často rozpustné v tucích, a proto se automaticky usazují v tukové tkáni a způsobují deformaci tukových buněk. Ty jsou v takto deformované podobě velmi obtížně „spalitelné“. Je to také způsobeno špatným krevním zásobováním v této oblasti. Projev je jednoznačný - celulitida.

Pokud chcete k půstu přistoupit, měli byste znát svůj zdravotní stav, příp. jej zkonzultovat se svým lékařem. Vhodné je pro začátek zvolit jeden den v týdnu a nezačínat hned několikadenním hladověním. Nikdy také nepřistupujte k půstu po dni, kdy jste se přejídali. Den před půstem by již měl být odlehčený, stejně tak den po něm. Během půstu nezapomínejte na dostatečný příjem tekutin (ovocné a bylinné čaje, voda, přírodní ovocné a zeleninové šťávy).

Uvědomme si také, že půst patří do kultury téměř každého národa. Půst dodržují křesťané i muslimové, buddhisté i hinduisté. A určitě nejsou tyto jarní očisty bezdůvodné.


Získáno ze sekce články serveru aerobics.cz verze 0.99/2.00b/2002+0.25 (29.9.2020 0:24:58)