Zdroj: #skip

Pozor na šikmé břišní svaly

Šikmé břišní svaly (vnější a vnitřní) probíhají přibližně kolmo na sebe a jsou uloženy mezi hrudníkem a pánví. Jejich činností je rotace a úklon (spolu se svaly zádovými) trupu. Všechny cviky (nejen u šikmých svalů) je nutno provádět tahem, nikoli švihem.

Šikmé břišní svaly se posilují při cvicích s rotací (např. zkracovačky v lehu, kdy hrudník s lokty přetáčíme střídavě na jednu a druhou stranu, křížem směrem k pokrčenému kolenu) či metronomech v lehu na zádech, upažené ruce volně položené na zemi, udržujeme stále podsazenou pánev a přetáčíme nohy střídáním vlevo i vpravo, dole se jen zlehka dotkneme podložky (Podle zdatnosti cvičence jsou přednožené nohy buď pokrčené (u méně pokročilých) nebo natažené).

Pozor ale na přílišné posilování této partie. Na rozšíření pasu mohou nést právě vnější šikmé svaly. Pokud chcete mít štíhlý trup, nepoužívejte pro procvičování těchto svalů zátěž. Šikmé břišní svaly se totiž dostatečně posilují již při obyčejných zkracovačkách, přidat můžete úklony nebo již zmíněné zkracovačky s vytáčením. Z důvodu zapojení šikmých svalů při jiných cvicích pak není zapotřebí posilovat je každý den, stačí 1-2x do týdne.

Žádoucí je naopak posílení vnitřních šikmých svalů a břišního svalu příčného. Tyto svaly posilujeme při tzv. výdržích (převzaté z Pilatesu) - na straně zapřeme na lokti, nohy mírně pokrčené (zapřeny v chodidlech, méně náročná verze v kolenech), podsazená pánev - zvedáme pánev a vlastně celý trup do jedné linie, výdrž. Podobně tváří k zemi, spor klečmo na loktech, podsazená pánev - dopínáme kolena, výdrž s trupem v jedné rovině.
Pozn. vždy dbejte na dostatečné podsazení pánve, abyste zabránili prohnutí v bedrech (často k němu dochází při ochablých břišních svalech).

V posilovnách se často můžeme setkat s nošením vzpěračského opasku, které obvykle slouží ke stabilizaci trupu během vzpírání těžkých vah. Mohou se ale použít právě k omezení zapojení šikmých břišních svalů během cvičení. Pokud jsou tyto svaly stlačené, nepracují tolik a nerostou.

Opticky lze zeštíhlení pasu spíše dosáhnout posilováním a optickým zvětšením oblasti ramen.

A opět nesmíme zapomenout připomenout, že pokud se nezbavíme tukových zásob v této oblasti, štíhlého pasu nikdy nedocílíme :-)

Zdroj: Muscle&Fitness 8/2003; Tvarování těla, Tlapák P., 1999


Získáno ze sekce články serveru aerobics.cz verze 0.99/2.00b/2002+0.25 (24.9.2020 18:59:42)