Zdroj: #skip

Několik doporučení nejen k metabolickému syndromu

Pokud se chcete vyhnout příznakům metabolického syndromu nebo omezit jeho dopady na Vaše zdraví, je nutno dodržovat několik zásad. Většinu z nich již z našich stránek znáte, ale jejich připomenutí, obzvlášť v tomto předvánočním čase, je zcela jistě vhodné.

  1. Zvyšte energetický výdej – využijte každé příležitosti k pohybu: vystupte o jednu zastávku tramvaje či autobusu dříve a dojděte pěšky, omezte používání výtahu, nyní v zimě zkuste lyžování, běžky, bruslení či si jděte zaplavat do bazénu.
  2. Omezte energetický příjem – málo jíst častěji – známé pravidlo, ale těžko se v našem denním režimu uhlídá. Z našich článků alespoň zcela jistě víte, že během dopoledne by měly převažovat sacharidy jako zdroj energie (složité upřednostňujeme před jednoduchými cukry), k večeru přidáváme bílkoviny pro regeneraci nejen svalů.
  3. Hlídejte si pitný režim – kromě neslazených nápojů je dobrým zdrojem také ovoce, příp. zelenina. Denní příjem tekutin by se měl pohybovat kolem 3 litrů, záleží ovšem na fyzické zátěži (kolik toho vypotíte) a na ročním období (v létě a horkém počasí je nutno samozřejmě tekutin vypít více než v zimě či chladném počasí). Kontrolou může být intenzita zabarvení moči. Čím je tmavší, tím je moč koncentrovanější a vy byste ji měli zředit. Čím je světlejší, tím jsou játra „čistější“ a náš pitný režim je v pořádku.
  4. Pozor na alkohol – obzvlášť nyní. I když studie potvrzují prospěšnost menšího množství alkoholu (ženy 2 dl vína, muži 3 dl vína), není to záminka k nadměrné konzumaci alkoholu. Všeho s mírou!
  5. Omezte sůl – sůl zvyšuje krevní tlak. Sůl obohacuje chuť, ale je možné ji nahradit vhodným kořením. Začněte omezovat solení po troškách, chuťové buňky si pomalu zvyknou.
  6. Jezte pestrou stravu – pro správné fungování organismu je nezbytný vyvážený přísun všech živin – bílkovin, sacharidů a byť se nám to mnohdy nelíbí i tuků. Většinou chybu děláme v tom, že v jídle upřednostňujeme to, co máme rádi. Všechno je dovoleno, pokud to není moc často. Pokud máte rádi čokoládu, musíte se smířit s tím, že si ji dáte 1-2x měsíčně, nikoli každý den.
  7. Nezapomínejte na ovoce a zeleninu – pozor ale na jednoduché cukry (banány, hroznové víno…) a na tuky (kokos) – mohou výrazně zvýšit Váš energetický příjem (viz bod 2). Zelenina je z tohoto důvodu lepší variantou.
  8. Nenasycené tuky upřednostněte před nasycenými – olivový olej, řepkový, slunečnicový, ořechy, mandle, ryby – to vše ano. Pozor na tuky v červeném mase, již zmíněný kokos a také na margaríny, ve kterých se mohou vyskytovat trans-mastné kyseliny (Ceres, Omega, AB máslo).
  9. Nahraďte jednoduché cukry sacharidy s nízkým glykemickým indexem – glykemický index z našich článků již znáte, a proto víte, že potraviny s nízkým glykemickým indexem se vstřebávají do krve pomalu. Příkladem může být celozrnné pečivo či rýže.
  10. Zapomeňte na diety – pokud budete dodržovat uvedené připomínky, není žádných diet zapotřebí. Známe všichni jo-jo efekt a tomu se přece chceme vyhnout. Dostatek pohybu a správná strava ve správný čas dokáží s naší figurou divy !


Získáno ze sekce články serveru aerobics.cz verze 0.99/2.00b/2002+0.25 (28.9.2020 23:33:57)