Zdroj: #skip

Proč bychom měli znát množství tělesného tuku a jak ho změřit

Většina z nás ví, že nadváha či obezita zvyšuje riziko závažných zdravotních problémů. Pro určení nadváhy či obezity se často používá tzv. body mass index (BMI), který z poměru výšky a váhy určí, zda máme podváhu, jsme v normálu, nebo máme nadváhu, v nejhorším případě jsme obézní.

Pro spoustu lidí je ale tento index nepoužitelný, neboť nezohledňuje složení těla. Nezáleží u něj, zda jste svalnatí nebo plní tuku; pokud tedy máte při určité výšce hmotnost v daném rozsahu, je vše v pořádku, i když je procento vašeho tělesného tuku již v nebezpečném pásmu.

Pokud se stravujete normálně, cvičíte, nemáte žádné zdravotní problémy, zřejmě vám pro běžnou orientaci spočítání body mass indexu stačí. Nevhodný je pro těhotné ženy, sportovce, ani děti.
V případě, že chcete o svém těle vědět více, nebo víte, že ne vše ve vašem životním stylu je v pořádku, zaměřte se na hodnoty složení těla - tedy procento tělesného tuku, procento obsahu vody a procentu aktivní hmoty (svalů a vnitřních orgánů). Toto jsou údaje, které vám řeknou mnohem více o vaší kondici, o vaší životosprávě. Mnohdy BMI index vychází ideálně, ale přebytečné množství tuku u vnitřních orgánů může vést k vysokému krevnímu tlaku a následně srdečním onemocněním, k cukrovce II. typu apod. 

Složení těla vám změří váš lékař, výživový poradce, přístroje jsou i ve fitcentrech. Časté jsou také preventivní akce v ulicích, při kterých se tyto hodnoty měří. Pro základní orientaci postačí váha, která však neposkytne přesné hodnoty.
Měření těchto údajů je založeno na vysílání lehkých elektrických impulsů, na které aktivní hmota (svaly) reaguje jinak než tuková - s ohledem na rozdílnou vodivost obou hmot. Pokud je elektrický impuls vysílán např. na váze do chodidel, projde dolní polovinou těla a vy získáte údaje o vodivosti, tedy složení, této části těla. Váhy s měřením složení těla jsou již dnes běžně dostupné a stojí už okolo 1000,- Kč.
Pokud jsou elektrody umístěny na madlech, které chytnete rukou, získáte údaje o horní polovině těla. Tyto snímače jsou rovněž k sehnácí, cena kolem 1500,- Kč.
Nicméně ideální jsou přístroje, kde jedna elektroda je umístěna na paži, jedna na noze, tedy elektrický proud vám jde celým tělem. Na tomto principu jou založeny právě bodystaty.

Existují i další metody, o kterých si můžete přečíst v našem starším příspěvku o měření tělsného tuku.


Získáno ze sekce články serveru aerobics.cz verze 0.99/2.00b/2002+0.25 (28.5.2020 16:17:24)