Zdroj: #skip

Jaký typ nápoje zvolit

Voda
Čistá voda nade vše!
Má pro nás nezastoupitelnou roli a měla tvořit většinu tekutin, které za den vypijete. Při pocení však s potem odchází z těla také minerální látky, proto je dobré kromě obyčejné vody vypít za den 0,5-1 litr minerální vody s nižším obsahem minerálů (Je dobré různé minerální vody jednou za čas vystřídat a nepít pouze minerálky. Některé minerální vody totiž obsahují velké množství soli, která zadržuje v organismu vodu a zvyšuje krevní tlak. Proto je nutné pít je opatrně!).
Sycené “bublinkové” vody mají nevýhodu v tom, že mohou způsobovat nadýmání. Oxid uhličitý navíc metabolismus zatěžuje, proto se nedoporučují k pití při sportování.

Iontové nápoje jsou nezbytným doplňkem při sportování a vyšších fyzických výkonech. Při výkonu tělu dodají nezbytnou energii a navíc minerální látky, které se vylučují při pocení. Energie z těchto nápojů pomáhá tělu při výkonu udržet stabilní hladinu glukózy v krvi, což vám umožní zatěžovat tělo delší dobu.
Izotonické nápoje (jejich hustota je stejná jako krevní plazma)
(Isostar, Gatorade, Isoline aj.) je dobré pít při krátkodobějších výkonech s větší fyzickou zátěží. Obsahují ale velké množství minerálních látek, proto je více řeďte, než je doporučeno výrobcem.
Hypotonické nápoje (hustota je řidší než krevní plazma)
Jsou vhodné při vytrvalostních výkonech a ve velmi teplém prostředí.

Džusy
Zředěné džusy se díky vysokému procentu draslíku doporučují pít po sportovním výkonu. Nepijte však džusy neředěné, nebo jen málo zředěné – nápoje s pouhou fruktózou či vysokým procentem fruktózy nejsou tělem dostatečně rychle vstřebávány a pak můžete cítit zažívací potíže.
Pití koncentrovaných džusů navíc pro vaše tělo znamená zbytečně velký přísun energie.

Limonády, Coca(Pepsi)-coly, Fanty, ...
Obsahují velké množství chemikálií, barviv a především obrovské množství cukru. Dodávají nám z hlediska výživy prázdné kalorie, které tělu neprospějí. V plechovce obsahující 330 ml Coca-Coly je asi 7 lžiček cukru, tj. 40 gramů.
Takže proč si zbytečně zatěžovat organismus a ještě při tom tloustnout?!

Káva
Skrývá v sobě kofein,který působí močopudně. Proto je dobré ke každému šálku kávy vypít sklenku vody. Kofein rychle aktivuje nervovou soustavu a zvyšuje soustředění, jeho účinek ale netrvá příliš dlouho. Při předávkování kofeinem se vaše soustředěnost a únava naopak ještě zhorší.
Kávu nepijte ještě aspoň dvě hodiny po sportovním výkonu, kdy naopak potřebujete přijmout tekutiny.

Čaj
Dodává tělu spoustu potřebných látek (alkaloidy, minerály aj). Lepší je navyknout si na pití zeleného čaje, který není fermentován a obsahuje větší množství těchto látek. Zelený i černý čaj se může pít před tělesným výkonem jako stimulant. Ovocný čaj můžete pít bez omezení.
Bylinkové čaje jako mátový, heřmánkový, apod. také neškodí. Pijte je však neslazené. Pečlivě si před zakoupením čajíku prozkoumejte etiketu. Mnohé z nich totiž obsahují umělá barviva, příchuti a nadbytečné kalorie.

Koktejly
Slouží k regeneraci těla po větším sportovním výkonu.
Proteinový koktejl se skládá z většího množství bílkovin, a proto je vhodné pít ho po silových výkonech (posilování), když chcete budovat svalovou hmotu.
Pije se 45 minut-60 minut po cvičení.
Sacharidový koktejl zase obsahují vyšší procento cukrů, takže ho pijte po větší aerobní zátěži, která trvala aspoň 60 minut. Pije se 30 min-45 min po cvičení.

Alkohol
Z nápojů s obsahem alkoholu je vhodný vinný střik a nízkoalkoholové pivo.

Rady na závěr
Za den vypijte minimálně 2,5 litrů tekutin, při námaze alespoň o další litr více (především čisté vody)
Začněte pít dříve, než se dostaví pocit žízně. Snažte se omezit nápoje s kofeinem, které mají močopudný účinek. Nepijte příliš často slazené nápoje


Získáno ze sekce výživa serveru aerobics.cz verze 0.99/2.00b/2002+0.25 (14.7.2020 6:57:19)