Zdroj: #skip

Jak vyzrát na chuť na sladké

Pokud se rozhodneme zhubnout, pro většinu z nás není problémem začít s dietou. Potíže nastanou, pokud nás začnou honit chutě. Ty ale přijdou i pokud dietu nedržíme, a hodně nám komplikuje udržení štíhlé linie.

Chutě na sladké (nebo obecně na jídlo) souvisí s našimi stravovacími návyky a je možné je omezit či úplně odstranit z našeho života. Chce to jen silnou vůli a vědět, jak na to.

V prvé řadě musíme upravit náš jídelníček tak, abychom zamezili příčinám vzniku těchto chutí.. Pokud se stravujeme správně, nemělo by se stát, že nás po obědě přepadne náhlá únava a s ní související neodolatelná touha po něčem sladkém.

Chutě na sladké souvisí s náhlým poklesem cukru v krvi, který nastává po konzumaci potravin s vysokým GI (glykemickým indexem). Proto bychom měli těmto poklesům hladiny krevního cukru zabránit. Jednak tím, že budeme jíst často a pravidelně (můžeme až každé 2-3 hod), a tyto výkyvy omezíme.

Důležité ale je zařadit do jídelníčku potraviny s nízkým GI (celozrnné potraviny, zelenina, některé druhy ovoce), které náš organismus tráví pomalu a hladina krevního cukru zůstává stabilní po dlouhou dobu. Naučte se kombinovat potraviny s vysokým a nízkým GI. Pokud si se vám zdá obtížné pamatovat si hodnoty GI, vězte, že stačí zařadit ke každému jídlu potravinu s vlákninou. Vláknina obsažená v konzumovaném jídle tomuto velmi pomáhá.

Také zvyšte příjem bílkovin, neboť ty také hladinu krevního cukru stabilizují. Problém s obezitou a s ní často souvisejícím diabetem je právě s naší přílišné konzumaci sacharidů a nedostatečného příjmu proteinů. Nezapomínejme na bílkoviny zejména ráno, určitě měly by být součástí naší snídaně.

Samotná snídaně by nikdy neměla chybět. Její absence je častým důvodem pro pozdější přejídaní a konzumaci různých sladkých tyčinek, bonbonů atd.

O jídle před a po cvičení jsme se již také bavili. Pokud si musíte něco nezdravého sladkého dát, využijte právě doby po cvičení. Po nadměrné fyzické zátěži náš organismus tyto cukry rychle využije a nemusíme se bát, že by skončily ve formě zásobních tuků.

Ale nejlepší radou asi je (ale zároveň obtížně splnitelnou) nemít nic lákavého po ruce. Mít doma pouze zásobu zeleniny a jogurtů, a pokud opravdu něco sladkého nutně potřebujete, vystačte si s ovocem, příp. sušeným (ananas, švestky, příp. meruňky) – sice s nadbytkem cukru, ale obsahující vlákninu.


Získáno ze sekce výživa serveru aerobics.cz verze 0.99/2.00b/2002+0.25 (22.5.2019 8:37:48)