Nastavit jako výchozí stránku (HomePage) Uložit mezi oblíbené stránky (Favorites)

novinky
články
výživa
choreografie
hudba
odkazy
 
Google
pagerank
3D FITNESS Smart Fitness Academy Praha Daniel Muller FACE CZECH ACADEMY


uživatelské jméno
heslo

zapomněli
jste heslo?
výživa
12. srpen 2008
diskuze
Tisk

Zkusili jste už ženšen?


Ženšen pravý (Panax ginseng) - občas nazývaný jako „všemocný kořen“, který má někdy podobu lidského těla, budí neustále velký zájem, mnohokrát ztvárněný v pověstech a legendách. Panax znamená latinsky všelék a ginseng je v čínské medicíně výraz pro „kořen člověka“. Východní a orientální medicína považují ženšen za nejvzácnější ze všech tradičních léků.

Dnes jsou účinky ženšenu prověřeny i v západním světě, zvláště při léčbě civilizačních chorob, především při potřebě dodat energii a vitalitu v době stresových situacích. Základními fyzickými příznaky stresu jsou: vysoký krevní tlak, zvýšený cholesterol, migrény, nespavost, únavy, nesoustředěnost, snížení odolnosti organismu, častější nemoci, žaludeční potíže, srdeční potíže, pocit neustálého napětí... V těchto případech pomáhají bylinné prostředky řazené do kategorie "adaptogeny" (jsou to také např. goji - kustovnice cizí , klanopraška, ale i obyčejné borůvky,...). To znamená, že pomohou organismu se adaptovat na situaci, ve které se člověk nachází. Kdysi adaptační účinky ženšenu ověřili a potvrdili sovětští kosmonauti ve vesmíru.

Ženšen pomůže tělu přijmout více kyslíku, rozvádět více krve, přeměňovat více cukru, vyrábět více energie. Stres si ovšem způsobujeme i sami tím, že například nutíme tělo k větším fyzickým nebo psychickým výkonům, než je náš organismus schopen zvládnout. Ženšen pomáhá tělu střádat energii jakoby do zásoby. Efektivně působí při potřebě výdrže a vytrvalosti, po fyzickém namáhavém výkonu pomůže urychlit regeneraci sil. Používá se na udržení potence a plodnosti i v pokročilejším věku, což jsou ve východních kulturách známky celkové tělesné a duševní svěžesti. Ženšen stimuluje tvorbu pohlavních hormonů, které zajišťují normální sexuální funkci a působí povzbudivě při neplodnosti, ale není prokázáno, že by zvyšoval sexuální touhu. Zvyšuje bdělost, soustředěnost, energii, takže se lidem zdá, že mohou přijímat více informací.

Ženšen působí okamžitě i dlouhodobě. Okamžitě při potřebě dodat energii fyzickou i psychickou, při učení, zkouškovém období, před sportovním výkonem, při překonávání pásem v rámci cestování a podobně. V klasické východní medicíně se ženšen aplikuje dlouhodobého hlediska těm, co potřebují pomoc v době rekonvalescence, při vyčerpání a stresu. Jeho účinky nejsou pouze stimulační a povzbuzující, jako například šálek kávy, ale celkově posilující bez negativních vedlejších účinků a hlavně je prospěšný pro naše zdraví. Udržuje vnitřní rovnováhu organismu, zvyšuje imunitu, pomáhá tělu vypořádat se s následky stresu z přepracování a odstraňuje některé symptomy jako je únava a slabost po nemoci nebo přetížení. Ženšen má dále schopnost zpomalit stárnutí a tím, že dodá starším a starým lidem energii a vitalitu, tak vlastně významným způsobem zvyšuje kvalitu jejich života.

Nejúčinnější látky v ženšenu jsou reagenty tzv. ginsenosidy, podobající se svojí chemickou strukturou hormonům, které jsou organismem využívání při reakci na stres. Ženšen je bylina, užívaná zdravými lidmi pro zvýšení imunity a udržení vitality, neléčí určitou nemoc z hlediska západní medicíny, ale tím, že dodává vitalitu a působí protistresově, tak udržuje zdraví a působí preventivně proti všem nemocem...

Recept na ženšenový čaj:
1-2 gramy sušeného kvalitního kořene ženšenu (alespoň 5-ti letého) - lze koupit zde
2-5 dcl vody
pytlík oblíbeného čaje (černého, zeleného nebo ovocného)
Čaj a kořen ženšenu zalijeme vroucí vodou, necháme louhovat alespoň 30 minut, vypijeme.

Víc se o ženšenu dozvíte na serveru adaptogeny.cz.
<-- náhled článkučtenost článku: Počet zobrazení: 9443
2. květen 2007
diskuze

4fitness.cz - krátce o firmě

4fitness.cz - firma zabývající se výrobou originální zvláštní výživy vznikla před dvěma roky. Byla to jednoduchá reakce na tehdejší vakuum na trhu, protože neexistovala žádná kvalitní značka, která by zároveň nabízela cenově přístupné zboží...
Autor: F. Dégl
celý článek --->čtenost článku: Počet zobrazení: 13753
2. květen 2007
diskuze (1)

Sportovní výživa

...Důvody pro používání zvláštní a sportovní výživy jsou rozmanité. Jedním z nich může být to, že spolu se zvláštní výživou nepřijímáte, pro Váš stav nežádoucí nebo i škodlivé, nutriety (tuk, cholesterol, laktóza, sodík, lepek…) a přitom užíváním ...
Autor: F. Dégl
celý článek --->čtenost článku: Počet zobrazení: 12335
13. březen 2007
diskuze

Strava předchůdců člověka

Historický vývoj stravy předchůdců člověka a předků moderních lidí můžeme dnes poměrně dobře rekonstruovat podle určitých znaků na chrupu a lebce, podle opotřebení zubů, které je specifické pro určitý typ potravy a podle mnoha dalších, ...
Autor: Miloslav Valenta
celý článek --->čtenost článku: Počet zobrazení: 14033
28. leden 2006
diskuze

Může za to dopamin?

Už jste někdy slyšeli o dopaminu? Věřili byste tomu, že tato látka může mít vliv na Vaše stravování, na obezitu a problémy s váhou?
Autor: K.
celý článek --->čtenost článku: Počet zobrazení: 25415
8. leden 2006
diskuze

Light potraviny ano či ne?

O Vánocích jste možná přibrali pár kil a teď přemýšlíte, jak se jich co nejdříve zbavit. Kromě sportu je důležitým řešením také úprava jídelníčku. Pro některé to znamená přesedlání na „light“ potraviny. Je však jejich konzumace tím správným krokem?
Autor: K.
celý článek --->čtenost článku: Počet zobrazení: 12738
8. říjen 2005
diskuze (1)

Jak přibrat?

Štíhlá postava je snem všech, co mají pár kil navíc, ale existují mezi námi i ti, co mají přesně opačný problém. Tento většinou bývá genetického původu. Metabolismus štíhlých lidí bývá velmi rychlý, takže spalují velké množství energie i bez větší ...
Autor: K.
celý článek --->čtenost článku: Počet zobrazení: 23694
30. květen 2005
diskuze (2)

Tři oříšky pro Popelku

Pamatujete si z dětství na podzimní loupání vlašských nebo lískových ořechů? Jakpak jsme na tom dneska? Nezapomněli jsme na ně tak trochu při našem "zdravém stravování" a honbou za minimem tuků?
Autor: K.
celý článek --->čtenost článku: Počet zobrazení: 13830
7. květen 2005
diskuze

Snídaně pro zdraví

Snažíte se zhobnout, ale stále neúspěsně? Po ránu ani nesnídate? Možná to je ta chyba, na kterou doplácíte. Snídaně je totiž to nejdůležitější jídlo během dne, na které bychom rozhodně zapomínat neměli.
Autor: K.
celý článek --->čtenost článku: Počet zobrazení: 17683
2. leden 2005
diskuze

Vánoční kila navíc - pro nás žádný problém

Opravdu to není žádný problém? Pokud pravidelně po celý rok sportujeme a alespoň trochu dodržujeme zásady zdravé výživy, není obtížné se těchto kil za pár týdnů zbavit. Přece jen jsme ale pro Vás připravili několik rad, které Vám v tom snad pomohou.
Autor: K.
celý článek --->čtenost článku: Počet zobrazení: 14413
 
Recepty
 
Zdravé recepty na Vánoce
Ořechová kolečka
Ovesné sušenky
Celozrnná linecká kolečka
Vejce s omáčkou z rajčat
Vaječná pomazánka
Jehněčí kotlety v ostré omáčce
Velikonoční nádivka jinak
Pučálka
Velikonoční kopřivová nádivka
Hrnečkový jáhlový beránek
Zázvorový čaj
Glazovaná mrkev s javorovým sirupem a hořčicí
Pletenec s javorým sirupem a pekanovými ořechy
Palačinky s javorovým sirupem
Švestkové chutney
Ovocná polévka se švestkami
Omáčka na barbecue se švestkami a medem
Rýže s houbami
Bramborové šišky s mákem
Brokolice zapečená se sýrem
pro 4 osoby
Sýrový nákyp se žampiony
Původní staročeský kuba
Indická rýžová směs s ovocem a kari
Cibulové brambory s drůběžím masem
Smažené nudle se zeleninou a kuřecím masem
Banánový salát
Špagety s bazalkou
Špenátový salát s mozzarellou
4 porce
Těstoviny po Provensálsku
Andaluzský salát
Zeleninový salát s těstovinami
Indonéský salát
Dauphinovy brambory
Drůbeží maso na medu
Filé se sýrovou omáčkou
Pikantní krůtí plátky
Tofu smaženice
(náhrada vajčné smaženice)
První stránkaPředchozí stránkaDalší stránkaPoslední stránka
ISSN 1214-2425
Google [X]